KONKURS SCENARIUSZOWY „PRZYPADEK”

KONKURS SCENARIUSZOWY „PRZYPADEK”

IDEA

Czy „Przypadek”, kultowy film pokolenia „Solidarności”, zachował aktualność w zupełnie innych warunkach społecznych i politycznych? Przed jakimi wyborami stanąłby dzisiejszy Witek Długosz? Organizatorzy Roku Kieślowskiego zapraszają młodych twórców filmowych do krytycznego zmierzenia się z dziedzictwem Krzysztofa Kieślowskiego i zaproponowanie nowej historii, nawiązującej strukturą, tematem czy bohaterem do oryginalnego scenariusza.

PRZEDMIOT ZGŁOSZENIA

Do konkursu zgłoszony może być dotychczas niezrealizowany scenariusz filmu 30-minutowego.

UCZESTNICY

Konkurs skierowany jest do scenarzystów. Wraz z nadesłaniem tekstu wskazują oni także reżysera i autora zdjęć do proponowanego filmu, którzy muszą być studentami szkół filmowych lub artystycznych albo ich absolwentami, o ile ukończyli je nie dawniej niż dwa lata temu.

NAGRODA

Główna nagroda w konkursie „Przypadek” wynosi 5 000 zł. Zwycięski projekt zostanie zrealizowany we współpracy ze Studiem Munka-SFP i dzięki zapewnionemu przez studio budżetowi w wysokości 100 tysięcy złotych. Kino Polska zadba również o medialną promocję filmu, który będzie można zobaczyć w 2017 r. na antenie stacji.

ETAPY

10 III – ogłoszenie konkursu
10 VI – ostateczny termin składania projektów
10 VII – ogłoszenie wyników pierwszego etapu
28 VII – prezentacja trzech finałowych zespołów i ich projektów podczas T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu
29 VII – ogłoszenie zwycięzcy i wyników drugiego etapu podczas T-Mobile Nowe Horyzonty
VIII-XI – realizacja zwycięskiego projektu
XII – premiera zwycięskiego filmu podczas Europejskich Nagród Filmowych we Wrocławiu

JURY

Krzysztof Zanussi

Krzysztof_Zanussi

Reżyser filmowy, scenarzysta, producent. Studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim (1955-59) i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim (1959-62). Studia reżyserskie ukończył w 1967 r. w Łodzi. Filmy Krzysztofa Zanussiego wyróżniono wieloma prestiżowymi nagrodami na międzynarodowych festiwalach filmowych m.in. w Cannes, Wenecji czy Moskwie. Jest także reżyserem teatralnym i operowym oraz autorem wielu książek.

Od 1980 r. jest dyrektorem Studia Filmowego „TOR”. Wykładał na wielu uczelniach filmowych w Polsce, Wielkiej Brytanii i USA, od ponad 20 lat prowadzi zajęcia na Wyższych Kursach Reżyserskich w Moskwie, od ponad trzydziestu związany jest z Uniwersytetem Śląskim. Członek Zarządu Europejskiej Akademii Filmowej.

Ewa Jastrzębska

Ewa-JastrzebskaKierownik produkcji filmowej, dyrektor produkcji Studia „Młodzi i Film” im. A.Munka, działającego w ramach Stowarzyszenia Filmowców Polskich, wykładowca Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Absolwentka organizacji i zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim. W 1986 r. ukończyła Wyższe Studium Zawodowe Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. W swojej karierze zrealizowała ponad 50 filmów fabularnych, współpracując z takimi reżyserami jak Juliusz Machulski, Feliks Falk, Jacek Bromski, Marek Koterski, Wojtek Smarzowski, Janusz Morgenstern i Władysław Pasikowski. Pracowała także przy produkcjach Teatru Telewizji oraz filmach dokumentalnych i reklamowych.

Kuba Czekaj

Kuba-CzekajUrodzony w 1984 r. we Wrocławiu. Reżyser, studiował na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. W 2015 r. premierę miał jego doskonale przyjęty pełnometrażowy debiut: „Baby Bump”. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uhonorowany ”Talentem Trójki” – wyróżnieniem przyznawanym przez Program Trzeci Polskiego Radia. Zdobywca nagrody kulturalnej Gazety Wyborczej ”Warto” oraz ”Gwarancji Kultury” – dorocznych nagród TVP Kultura. W 2015 r. nominowany do Paszportu Polityki.

Agnieszka Dziedzic

Agnieszka-Dziedzic

Producentka filmowa, współzałożycielka Koi Studio. Skończyła Historię Sztuki i Wiedzę o Kulturze na Uniwersytecie Warszawskim., jest także absolwentką Programu dla Kreatywnych Producentów w Szkole Wajdy. Jej pełnometrażowy debiut, „Małe stłuczki” w reżyserii Oli Gowin i Irka Grzyba, miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Rotterdamie w 2014 roku, był pokazywany i nagradzany na całym świecie.

Joanna Szymańska

joannaszymanskaProducentka i producentka wykonawcza. Współwłaścicielka firmy producenckiej SHIPsBOY. Absolwentka Berlinale Talent Campus (2011) i EAVE Producers Workshop (2015). Ukończyła studia filmoznawcze na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Przez trzy lata kierowała Działem Produkcji Wajda Studio, realizując kilkanaście krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych (w tym m.in. nominowaną do Oscara „Joannę”). Była producentem wykonawczym fabuł w reżyserii Nory McGettigan („Sanctuary”) i Wilhelma Sasnala („Opad”).  W 2014 roku, za film „Mleczny brat” (reż. Vahram Mkhitaryan), otrzymała Nagrodę dla Najlepszego Producenta Filmów Krótkometrażowych i Dokumentalnych na 54. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Należy do Stowarzyszenia Filmowców Polskich, przewodniczy Sekcji Młodych Producentów Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych. Członkini Europejskiej Akademii Filmowej.

Dorota Zwierzchowska

dorota-zwierzchowskaKierownik produkcji, producentka, Absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej PWSFTviT w Łodzi. Od 2010 roku związana na stałe z Kino Polska SA. Obecnie pełni obowiązki szefa działu licencji i produkcji.

 

ORGANIZATORZY I PARTNERZY

Telewizja Kino Polska – istniejący od 2003 r. kanał filmowy, jako jedyny na świecie poświęcony w całości polskiej kinematografii.

Studio Munka – założony w 2008 r. producent debiutów filmowych, fabularnych, dokumentalnych i animowanych, działający w strukturach Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Studio TOR – studio filmowe, powstałe w 1967 r. Krzysztof Kieślowski właśnie w Zespole Filmowym Tor nakręcił swoje filmy fabularne.

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych (KIPA) – powołana w 2008 r. organizacja skupiająca producentów filmowych i telewizyjnych, działająca na rzecz rozwoju produkcji audiowizualnej w Polsce.

 

„PRZYPADEK” – FILM UDOSTĘPNIONY DZIĘKI UPRZEJMOŚCI STUDIA FILMOWEGO TOR

ROK KIEŚLOWSKIEGO NA FESTIWALU T-MOBILE NOWE HORYZONTY

Finał konkursu scenariuszowego „Przypadek” odbędzie się podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Trzech finalistów – autorów najciekawszych scenariuszy wraz z ekipami realizacyjnymi – zostanie zaproszonych na Polish Days, które odbędą się w dniach 27-29 lipca w ramach festiwalu. Tam finaliści spotkają się z Jury podczas indywidualnych przesłuchań na zasadach tzw. pitchingu. Wcześniej uczestnicy konkursu będą mogli przyjrzeć się międzynarodowym pitchingom „Work in progres” jako wolni słuchacze.

Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 29 lipca popołudniu w kinie Nowy Horyzonty przed pokazem specjalnym filmu „Przypadek”.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty to festiwal filmów wykraczających poza granice konwencjonalnego kina. Na tym festiwalu zobaczymy filmy, które często nie trafiają do dystrybucji kinowej w Polsce. Organizatorzy stworzyli oryginalną formułę, w której mieszczą się filmy niekonwencjonalne, artystyczne, operujące własnym stylem i językiem, idąc na przekór modom. Twórcą festiwalu jest Roman Gutek. W 20016 r. T-Mobile Nowe Horyzonty będzie jednym z wydarzeń w ramach Wrocław – Europejska Stolica kultury.
http://www.nowehoryzonty.pl/

EUROPEJSKIE NAGRODY FILMOWE

„Mam nadzieję, że Polska także należy do Europy” – te słowa wypowiedział Krzysztof Kieślowski odbierając statuetkę za Najlepszy Film dla „Krótkiego filmu o zabijaniu” podczas gali wręczenia pierwszych Europejskich Nagród Filmowych w 1988 r.

27 lat po tych słowach gospodarzem ceremonii wręczenia Europejskich Nagród Filmowych będzie w grudniu Wrocław – Europejska Stolica Kultura. Można więc śmiało powiedzieć, że nadzieja Krzysztofa Kieślowskiego stała się faktem. Symboliczny jest również fakt, iż wydarzy się to właśnie w Roku Kieślowskiego, kiedy przypada zarazem 75. rocznica jego urodzin i 20. rocznica śmierci.

I to właśnie podczas Europejskich Nagród Filmowych we Wrocławiu organizatorzy konkursu scenariuszowego „Przypadek” zaplanowali premierę filmu, który powstanie na podstawie zwycięskiego scenariusza.

Europejskie Nagrody Filmowe to najbardziej prestiżowe nagrody dla europejskich produkcji, przyznawane przez Europejską Akademię Filmową. Zwane są również „europejskimi Oscarami”. W lata nieparzyste nagrody wręczane są w Berlinie, a w parzyste w dużych europejskich miastach. W tym roku ceremonia już po raz drugi odbędzie się w Polsce (w 2006 r. gospodarzem była Warszawa). Wśród polskich laureatów tych nagród znaleźli się dotąd, wspomniany już Krzysztof Kieślowski oraz Roman Polański („Autor widmo”), Marcel Łoziński („Poste Restante”) i Katarzyna Klimkiewicz („Hanoi-Warszawa”). Statuetki za całokształt twórczości otrzymali Andrzej Wajda w 1990 r. oraz  Roman Polański w 2006 r.

Europejska Akademia Filmowa zrzesza 3000 profesjonalnych europejskich twórców filmowych. Akademia promuje europejskie produkcje filmowe, prowadzi szkolenia i warsztaty oraz przyznaje Europejskie Nagrody Filmowe. W 2016 r. przewodniczącą zarządu została Agnieszka Holland. . W 19-osobowym składzie kierownictwa znajduje się również Krzysztof Zanussi.

DO POBRANIA

Karta zgłoszenia (docx)
Regulamin (PDF)
Oświadczenie (docx)

ORGANIZATORZY

Telewizja Kino Polska – istniejący od 2003 r. kanał filmowy, jako jedyny na świecie poświęcony w całości polskiej kinematografii.

Studio Munka-SFP – producent debiutów filmowych, fabularnych, dokumentalnych i animowanych, działający w strukturach Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych (KIPA) – powstała jako narzędzie walki o ekonomiczne i prawne interesy środowiska producentów.

KONTAKT DO ORGANIZATORA

Kino Polska TV S.A.
ul. Puławska 435A
02-801 Warszawa

Zuzanna Wolska
email: przypadek@kinopolska.pl
tel. 22 356 7 431