Mroczne political fiction zwycięzcą konkursu na scenariusz nowej wersji „Przypadku” Kieślowskiego

Rok Kieślowskiego

Mroczne political fiction zwycięzcą konkursu na scenariusz nowej wersji „Przypadku” Kieślowskiego

W piątek 29 lipca podczas Festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu poznaliśmy zwycięzców konkursu scenariuszowego, zorganizowanego przez Telewizję Kino Polska, Studio Filmowe TOR, Studio Munka-SFP i Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych. Jury pod przewodnictwem Krzysztofa Zanussiego wybrało tekst „Najpiękniejsze fajerwerki ever” autorstwa Aleksandry Terpińskiej.

od l.: Beata Rzeźniczak (producentka) i Aleksandra Terpińska (autorka scenariusza)

od l.: Beata Rzeźniczak (producentka) i Aleksandra Terpińska (autorka scenariusza)

„Najpiękniejsze fajerwerki ever” to historia trójki przyjaciół przed trzydziestką, w których wygodne, wielkomiejskie życie wkracza gwałtowny polityczny konflikt, szybko eskalujący w stan przypominający wojnę domową. Inspiracją dla autorki była między innymi sytuacja na Ukrainie. Mieliśmy na głowie milion drobnych spraw, kiedy tuż obok nas zaczęła toczyć się wojna – mówi Aleksandra Terpińska. – Spędziłam wiele godzin na rozmowach i rozmyślaniach o tym, co by było, gdyby ta sytuacja wydarzyła się w Polsce. Ale film nie ogranicza się do polityki – autorce w krótkim scenariuszu udało się też opowiedzieć frapującą historię miłosną.

Spośród wielu zgłoszonych prac jury wybrało w czerwcu cztery najciekawsze. Finalistów łączy subtelność nawiązania do Kieślowskiego – zauważa Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektor programowa Telewizji Kino Polska. – Najlepsze teksty brały z oryginału raczej sposób traktowania bohaterów i uważność na szczegół niż gotowe rozwiązania narracyjne. Autorzy finałowych prac zostali zaproszeni do Wrocławia, by wraz z wybranymi reżyserami osobiście zaprezentować swoje projekty. Prezentacje w formule pitchingów miały dla nas kluczowe znaczenie – dawały możliwość poznania reżyserów, ich sposobu myślenia o nadesłanym tekście – ocenia Joanna Szymańska, producentka filmowa i członkini jury konkursu. – Zespół „Fajerwerków” zaprezentował się najlepiej, a scenariusz Aleksandry Terpińskiej jest naszym zdaniem najbardziej obiecującą podstawą przyszłego filmu.

Ogłoszony w marcu konkurs na krótkometrażowy, współczesny scenariusz inspirowany „Przypadkiem” był jednym z elementów obchodów Roku Kieślowskiego. Zwycięski scenariusz zostanie skierowany do produkcji, a oparty na nim film będzie zaprezentowany prawdopodobnie już podczas grudniowych Europejskich Nagród Filmowych.

Redakcja

Redakcja