„Najpiękniejsze fajerwerki ever” na festiwalu w Cannes

Aktualności

„Najpiękniejsze fajerwerki ever” na festiwalu w Cannes

Krótkometrażowa fabuła „Najpiękniejsze fajerwerki ever” Aleksandry Terpińskiej, która powstała w ramach konkursu scenariuszowego „Przypadek” powalczy o nagrodę w konkursie krótkometrażowym 56. Semaine de la Critique podczas Festiwalu Filmowego w Cannes!

Pokazy we Francji będą dla wyprodukowanego przez Studio Munka, działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich filmu światową premierą.

Akcja filmu „Najpiękniejsze fajerwerki ever” toczy się współcześnie w jednym z europejskich miast. Opowiada o jednym dniu z życia trójki młodych przyjaciół, którzy w obliczu konfliktu zbrojnego w ich kraju, muszą zmodyfikować swoje plany na przyszłość. Role główne w filmie zagrali Justyna Wasilewska, Malwina Buss i Piotr Polak. Za zdjęcia odpowiedzialny jest Michał Dymek, a producentką wykonawczą filmu była Beata Rzeźniczek.

Film powstał na podstawie scenariusza Aleksandry Terpińskiej, który wygrał konkurs scenariuszowy „Przypadek” organizowany przez Kino Polska, Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych, Studio Munka-SFP i Studio Filmowe Tor z okazji „Roku Kieślowskiego”. Organizatorzy konkursu są także koproducentami filmu wraz z MX35 oraz Dreamsound. Z kolei Studio Munka-SFP jest producentem. Projekt „Najpiękniejszych fajerwerków ever” zaciekawił mnie już na etapie scenariusza. Zastanawiałam się jednak czy w tak krótkim czasie i z niedużym budżetem uda się młodym twórcom zrealizować wszystkie założenia i sceny, które proszę mi wierzyć nie były łatwe. Cała ekipa udowodniła jednak, że mając mało czasu i określony budżet można zrealizować film, tak jak się chce – bez żadnych odstępstw od  scenariusza i nie idąc na łatwiznę. – mówi Ewa Jastrzębska, Dyrektor ds. Produkcji w Studiu Munka.

Agentem sprzedaży filmu jest New Europe Film Sales, firma odpowiedzialna za sprzedaż tegorocznego zdobywcy Oscara krótkometrażowej fabuły „Sing” czy filmów Rubena Ostlunda i Magnusa van Horna. Promocję międzynarodową filmu wspiera Krakowska Fundacja Filmowa.

Redakcja

Redakcja