Telewizja Kino Polska i Camerimage wspominają Krzysztofa Kieślowskiego

Aktualności

Telewizja Kino Polska i Camerimage wspominają Krzysztofa Kieślowskiego

Jednym z bohaterów tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage jest Krzysztof Kieślowski. Pokazy i dyskusje podczas festiwalu tworzą specjalną sekcję „Zauroczeni Kieślowskim” i są częścią przygotowanego przez Telewizję Kino Polska rocznego cyklu wydarzeń poświęconych zmarłemu w 1996 r. reżyserowi.

Nie tylko goście festiwalu będą mieli rzadką okazję, by na dużym ekranie przypomnieć sobie „Dekalog”, niezwykły cykl telewizyjnych filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Co więcej, w należącym do Miejskiego Centrum Kultury kinie Orzeł wyświetlane będą wersje po cyfrowej rekonstrukcji obrazu wykonanej specjalnie na potrzeby kinowe.

Kulminacyjnym punktem programu będzie dyskusja o wizualnej stronie „Dekalogu”. Wezmą w niej udział twórcy zdjęć do filmów cyklu oraz operatorzy nadzorujący późniejszą rekonstrukcję. W zamierzeniu Krzysztofa Kieślowskiego każda z części „Dekalogu” miała mieć nieco inny styl – ale pomimo pracy z wieloma operatorami Kieślowski nadał cyklowi wspólny mianownik. Wybitni operatorzy opowiedzą więc o tym, jak powstał być może najbardziej niezwykły obraz w historii telewizji.

Redakcja

Redakcja